Na tak piękny jesienny wizerunek Bieszczad wpływają głównie panujące tam warunki środowiskowe – drzewa, krzewy i rosnące trawy. Krajobraz bieszczadzki jest pełen drzew – głównie buków i jodeł. Urozmaicony jest on także poprzez brzozy, olchy, jawory oraz jarzębinę. Wszystkie one dodają niesamowity efekt mieniących się liści podczas okresu jesiennego. Ponad lasami natomiast rozciągają się szerokie połoniny – najbardziej znane z nich to połonina Wetlińska i Caryńska.
Niesamowite widoki oferują także pasma Bukowskie i Szerokiego Wierchu, które charakteryzują się bardzo oryginalną roślinnością górską. Liczne mchy, ziołorośla oraz rośliny endemiczne stanowią tu o bardzo osobliwy charakterze środowiska roślinnego. Także kwiaty, które kwitną na terenie Bieszczad dowodzą ich niezwykłości – żółte pełniki, lilie, złotogłów czy też goździki, storczyki i kosaćce niesamowicie urozmaicają bieszczadzki krajobraz.
Okres jesienny to także czas, kiedy nad Bieszczadami przelatuje tysiące wędrownych ptaków, takich jak żurawie, sokoły czy błotniaki. Jest to też moment, kiedy jelenie maja swoje gody.
Jesienne Bieszczady to krajobrazy, które każdy powinien przynajmniej raz w życiu zobaczyć. Wypełnione są one przepięknymi barwami, mnogością roślin i zwierząt. Mając takie doświadczenie, wspomnienie Bieszczad na pewno będzie obrazem o którym się nigdy nie zapomni.